LUMS – likovnom umjetnošću mijenjamo svijet, županijska je smotra likovnih radova djece rane i predškolske dobi, osnovnoškolaca, srednjoškolaca i studentske populacije. Svake godine smotra LUMS ima novu temu, odnosno poticaj, uz koju se vezuju sve aktivnosti. Tema ovogodišnjeg LUMS-a je “U potrazi za tradicijskim identitetom”. Cilj je smotre potaknuti djecu i mlade na promatranje značajki prostora u kojima se kulturno povijesna baština nalazi te poticati gledanje sadržaja vezanih za tradicijsku dekorativnu i primijenjenu umjetnost.

Stručno povjerenstvo u sastavu: Laura Herceg, profesorica mentorica u Školi za primijenjenu umjetnost u Rijeci, Milica Đilas, povjesničarka umjetnosti i muzejska pedagoginja te Jolanda Todorović, povjesničarka umjetnosti vrednovalo je radove u dvije kategorije. Prva kategorija su radovi pristigli na smotru, a druga su radovi nastali na likovnim radionicama održanim u prostoru Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci 27. travnja 2024. godine.
Vrednovali su se radovi u kategorijama predškolske dobi, razredne nastave, predmetne nastave, srednje škole te studentske populacije, a povjerenstvo je odabralo najkvalitetnije radove kojima su dodijeljene generacijske pohvalnice.
Odabrani radovi izloženi su na izložbi u prostoru Dječje kuće od 23. do 30. svibnja 2024. godine.

U isto vrijeme, u prostoru Gradske knjižnice Rijeka, izloženi su radovi Annamarie Šikić, prof. likovne kulture. Na ovaj dio izložbe osvrt je napisala povjesničarka umjetnosti mr. sc. Jasna Rodin. Samu izložbu postavile su Nives Papandopulo, prof. likovne kulture, prof. mentor, Valentina Blažek, mag. educ. art i mr. art Tatjana Masterl.

O tradicijskoj dekorativnoj i primijenjenoj umjetosti 23. svibnja 2024., u prostoru Dječje kuće održana su i stručna predavanja te kreativne radionice za odgajatelje, učitelje, likovne pedagoge i profesore likovne  umjetnosti.

Cijela smotra popraćena je i tiskanim katalogom koji je grafički oblikovala mr. art Andrea Staničić, a lektorirala Marina Frlan Jugo, prof. hrvatskog jezika i književnosti.

Koordinator projekta, Daria Pilepić Struja, mag. hist. art et paed., prof. mentor

Skip to content