U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održao se 3. prosinca 2024. godine 22. festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom.

Festival je prvi put održan 2003. godine povodom Europske godine posvećene osobama s invaliditetom. Od tada je mnogo malih i velikih glumaca, pjevača, plesača i zabavljača pokazalo svoje talente i cjelogodišnji trud. Brojnim su izvedbama razveselili  mnoge goste i publiku koja je svake godine sve brojnija.

Sudionici svake godine iznova dokazuju svoje mogućnosti i postignuća. Potrebno im je samo pružiti podršku. Festival svih oplemenjuje novim znanjima, ohrabruje ih, ruši predrasude, strahove i zablude, a svakom je godinom i sve osmišljeniji. Uključuje više od četiri stotine sudionika, a želja je svih uključenih da se narednih godina i dalje realizira te da još mnogo potraje jer je puno mladih ljudi koji žele pokazati svoju kretaivnost.

Pokrenut je hvalevrijednom inicijativom projektnog ureda Zdravi grad i profesorice Irene Deže-Starčević u sklopu Interesne grupe građana za podršku osobama s invaliditetom.

Danas smo ovdje da bismo vam pokazali čaroliju onoga što možemo. Svaki naš korak, svaki glas, svaki pokret, nosi u sebi magiju stvaranja svijeta u kojem su svi snovi mogući.

Ovaj festival nije samo prilika za učenje i zabavu, već i prilika da svi zajedno otkrijemo snagu umjetnosti koja briše granice, spaja srca i stvara nevjerojatne trenutke, poručili su sudionici festivala.

Živahnim bojama i stiliziranim dizajnom htjeli smo prikazati fluidnost i karakter koji se postiže skicama punim naglašene osobnosti. To smo prezentirali na najbolji mogući način pomoću čarobnih bića i tajnovitog šešira.

Naši su učenici uz čarobne vilenjake i tajnoviti veliki čarobnjački šešir htjeli prikazati bajkovitu priču prožetu zabavom i pitanjem –  jesu li vilenjaci ukrali šešir ili je nekom čarobnjaku ispao pa se iščekuje da ih vilenjaci vrate.

Učenici u ovom projektu sudjeluju na četiri nastavna predmeta (Scenografija, Projektiranje, Aranžersko-scenografske tehnike i Dekorativno crtanje i slikanje), a prolaze sljedeće nastavne faze: analiza scenskoga prostora, analiza zadatka i izrada idejnog scenskog rješenja, izrada scenskih elemenata u materijalu, njihovo oslikavanje te postav na scenu.

Autori likovne opreme scenskog prostora učenici su 4.a razreda Aranžersko-scenografskog usmjerenja: Mare Bogdan Mišević, Nela Butorac, Tina Grozdek, Dea Ilijić, Dora Linardić, Chiara Merdić, Katja Miljković, Ramona Silvestra Mrak, Katarina Sakić, Dora Saratlija, Ivona Starčević i Toni Šimanić.

Vodile su ih njihove nastavnice Nina Bačić Mencer, Tatjana Masterl i Vesna Jakovčić iz Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci. Podršku organizaciji pružaju volonteri Ekonomske škole Mije Mirkovića u Rijeci.

Pokrovitelj manifestacije je Grad Rijeka. Festival se organizira u sklopu projekta Rijeka – Zdravi grad.

Skip to content