Aranžersko-scenografski dizajn
Umjetnički oblikuje reklamno-prodajne prostore, pomaže pri uređenju kazališnih i televizijskih scena te pri dizajniranju izložbenih i prodajnih predmeta, kao i prodajnih mjesta. Uređenje izloga ili štanda započinje idejom o njegovom konačnom izgledu. Prema toj ideji izrađuje skice u boji i maketu od različitih materijela npr. drva, papira, gipsa, tkanine, žice i sl. Oblikuje ukrasne predmete koji će biti sastavni dio izloga. Oblici mogu biti konkretni ili apstraktni, ovisno o sklonostima i nadahnuću autora te vrsti proizvoda i žaljama poslodavca.
Poslovi aranžersko-scenografskog dizajnera u dizajnerskom studiju ili kazalištu i televiziji su izrada prizora koje je zamislio režiser ili glavni scenograf koristeći pri tome svoje vještine oblikovanja, crtanja i slikanja. Njegov je posao potpuno opremiti scenu zadanim elementima.
Od druge godine školovanja pored općih, učenik prati program stručnih predmeta. Isti se sastoji od: pisma, tehničkog crtanja, crtanja i slikanja, teorije oblikovanja, plastičnog oblikovanja, oblikovanja prostora, dekorativnog crtanja i slikanja, dekorativnog oblikovanja, tehnika aranžiranja, projektiranja, tehnologije materijala, scenografije, pregleda stilova struke.
Nastava se odvija u vidu predavanja i vježbi. Praktičan rad se isprepliće s teoretskim izlaganjima. Praktični dio nastave odvija se u radioničkim prostorima škole, u kazališnoj radionici i u izlozima prodavaonice. Učenik se likovno opismenjuje, razvija sposobnost vizualnog pamćenja, likovnu kreativnost, usvaja vještine likovnih tehnika. Poseban je naglasak na dobrom ovladavanju zanatom.
Poželjne osobine: talent za crtanje, slikanje i modeliranje, osjećaj za prostor, dobra ručna spretnost i spretnost prstiju, dobar vid i razlikovanje boja, stvaralački duh i kreativnost, preciznost, strpljivost i upornost.
Kontraindikacije: slab vid, nemogućnost razlikovanja boja, alergije na koži, problemi s dišnim putovima, te deformacija ruku i prstiju.
Program
Galerija
Novosti
i – Fest 2024.
U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održao se 3. prosinca 2024. godine 22. festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Festival je prvi put održan 2003. godine povodom Europske godine posvećene osobama s invaliditetom. Od...
Ples na platnu – likovna akcija uz glazbu 6
Uređenje interijera u HZJZ
Suradnja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci otvorila se od ove jeseni punim intenzitetom. Na prijedlog Zavoda i uz punu stvaralačku slobodu, obilježili smo Dan hrane 16. listopada, radovima...